Piotr Surowiecki

główna :: moje strony :: blog :: szukaj :: kontakt

Blog subiektywny:
Aborcja a wolność
Prawidłowy podział obowiązków w domu (na 8 marca)
Zmartwychwstanie w praktyce
Wielki Post - ciekawostki i wspomnienia
Katolik lekkoduchem
Czy piekło jest ciekawsze niż niebo?
zobacz wszystkie

Grzeszni księża

Ludzie widząc złe zachowanie księży często zrażają się do Kościoła. Ja nie.

Sprawa jest bardzo prosta: księża są zwykłymi ludźmi, a każdy człowiek - w tym i święci - jest grzeszny. Sytuacja księży jest zresztą wyjątkowa: z jednej strony Bóg szczególnie umacnia ich swoją łaską, ale z drugiej strony szatan też o nich szczególnie walczy. Wszak jeden zdeprawowany kapłan to o wiele większe zgorszenie niż jeden zdeprawowany świecki. Ponadto sama posługa księdza jest po prostu trudna: duże oczekiwania wiernych, media szukające wszędzie sensacji, obciążająca psychicznie spowiedź, często samotność... długo można wymieniać.

Grzech księdza jest zatem czymś złym, ale normalnym. Normalnym w tym sensie, że nie jest czymś co podważa naukę Kościoła, nie zaprzecza prawdom wiary, nie jest też niczym zaskakującym. Czy pierwszy papież nie zaparł się Jezusa? Czy jeden z dwunastu go nie zdradził?

Kilka lat temu usłyszałem od jednego franciszkanina, że "krytykując księdza warto pomyśleć ile czasu przeznaczamy na krytykę, a ile na modlitwę za tegoż księdza". To zdanie powinno wzbudzić wyrzuty sumienia u czytelnika - katolika. Podobnie i autora. Bo z modlitwą za księży nie jest chyba wśród nas najlepiej.

(Tekst opublikowany w serwisie prawica.net.)

Piotr Surowiecki
dodano: 02-09-2008, 17:33
aktualizowano: 02-09-2008, 17:33

angela (05-06-2014, 10:20)

Prawda. Zgadzam się.Polecam serwis turystyczny www.psur.pl - Wycieczki po Polsce: propozycje wycieczek (również z małymi dziećmi), porady dla podróżujących przez Polskę, humor, tapety, stawki opłaty klimatycznej.

Wszelkie prawa zastrzeżone, (c) Copyright by Piotr Surowiecki