Piotr Surowiecki

główna :: moje strony :: blog :: szukaj :: kontakt

Blog subiektywny:
Aborcja a wolność
Prawidłowy podział obowiązków w domu (na 8 marca)
Zmartwychwstanie w praktyce
Wielki Post - ciekawostki i wspomnienia
Katolik lekkoduchem
Czy piekło jest ciekawsze niż niebo?
zobacz wszystkie

Czy Bóg może stworzyć kamień, którego nie byłby w stanie podnieść?

Takie pytanie krąży raz po raz po ludziach co bardziej myślących o wierze i czasem stwarza katolikom problemy. Niezależnie od odpowiedzi ("tak" lub "nie") wychodzi na to, że Bóg nie jest wszechmocny, bo czegoś nie potrafi.

Tymczasem odpowiedź na to podchwytliwe pytanie jest bardzo prosta. Bóg stoi ponad naszym światem. Jest co prawda obecny w naszym świecie, ale nie jest jego częścią. Za pomocą używanej przez nas logiki, języka, sposobu myślenia nie jesteśmy w stanie oddać Jego wszechmocy. Używają one bowiem pojęć, praw i zasad, które rządzą naszym światem, ale którym Bóg nie podlega. Są to po prostu ograniczone narzędzia, które nie radzą sobie z tak Nieskończonym Bytem jakim jest Bóg.

I tak to tytułowe pytanie skonstruowane z pojęć, które rozumiemy, z zasad, które obserwujemy w przyrodzie, z logiki, którą się posługujemy, nie jest w stanie objąć wielkości Boga. Nie zmierzymy szkolną linijką głębokości Rowu Mariańskiego.

Piotr Surowiecki
dodano: 26-02-2009, 15:16
aktualizowano: 26-02-2009, 15:16

student filozofii (27-04-2009, 3:39)

to zatem czy bóg byłby w stanie stworzyć prawa które by go przewyższały?Albo czy bóg jest w stanie skonstruować pojęcia którymi nie będzie się umiał posługiwać? Odpowiedź musi brzmieć nie, więc nie jest wszechmogący,w przeciwnym razie nie zgadzało się z nauką kościoła. Wiem że to błędne koło tylko zademonstrowałem logiczną zasadę zarzutu bo kamień to bardziej przenośnia musiał byś bardziej powiedzieć że do krytyki stwórcy czy wiary katolickiej nie można używać żadnych logicznych argumentów już nie mówmy czyli że jest ona niemożliwa i należy ją bezrozumnie przyjąć. Dlatego w dzisiejszych czas czasach obserwuje się wzrost ateisteizmu ponieważ nauki kościoła często nie zgadzają się z osiągnięciami nauki, jest wielu racjonalistów którzy twierdzą że religie należy porzucić na rzecz ateizmu ponieważ wywołuje agresje wojny religijne itp. są ludzie którzy przez religie popadli w schizofremie, nauki religijne są żle interpretowane jest wiele skrajności, a na końcu dorzucają argument że bóg jest społecznym złudzeniem które reasumując trzeba odrzucić bo za wiele już to ludzkość kosztowało że nie wspomnę o krytyce uzdrowień poprzez statystyki, no i oczywiście istnienie sekt(które moim zdanie istniały by i bez czołowych religii).moim zdaniem zniesienie religii jest:po 1 ograniczaniem wolnościpo 2 nie do wykonania na tym świecie - jesli wszystko będzie szło tak jak teraz i ludzkość sama sie nie unicestwi albo nas coś nie unicestwi to być może i tak będzie za x pokoleń tego nie wiempo 3 nie wiemy jak by sie toczyły dzieje świata bez religii czy nie było by gozej niż jestMeritum jest jakie kolwiek rozmowy o tym czy bóg kamień podniesie czy nie jest bezsensowne bo dogmatycy chrześcijańscy nigdy nie obronią tej tezy i nie udowodnią ponad wszelką wątpliwość że bóg istnieje dlatego chrześcijaństwo to wiara a nie nauka(pominę teorie twierdzące że ta wiara jest skutkiem lęku człowieka przed śmiercią, jego zbiorową paranoją itp.)można albo ślepo przyjąć wiarę albo zawierzyć swojemu rozumowi indywidualna decyzja każdego a na temat co jest lepsze to można pisać doktoraty i habilitacje a ja tutaj nie mam na to czasu i nawet jak kturyś z doktoratów by wykazał ponad wszelką wątpliwośc że lepiej było by gdyby wszyscy byli kierowali sie rozumem bo naprzykład łatwiej było by ich wtedy kontrolować ponieważ mieli by w znaczącej większości rozumowe motywy działania którymi da się sterować dużo łatwiej niż religijnymi przez wprowadzanie norm jakoś oddziaływających na te motywy skutkiem czego faktycznie pozbyli bysmy sie fanatyzmu i wojen religijnych nie żyli byśmy w idealnym świecie ale w lepszym etc etc to i tak wprowadzenie tego było by nie możliwe poniewaz nikt nie każe ludziom przestac wierzyć to by był apsurd zaczęły by się rozruchy na całym świecieJak widać to jest temat rzeka.. i kazde indywidualne zdanie można argumentować.. i tak skończy sie rozbite o mur przez przeciwnika

Piotr Surowiecki (11-05-2009, 10:12)

Mnożenie kolejnych pytań nie o kamień, lecz o te prawa czy pojęcia to identyczna sprawa jak z tym kamieniem. Mamy jakieś wyobrażenie świata na podstawie naszej rzeczywistości - że ktoś coś tworzy, ktoś coś potrafi lub nie; mamy pułapki logiczne tego typu, ale to wszystko jest znów rzutowaniem Boga na nasze o Nim wyobrażenie, próbą wciśnięcia Go w nasze szufladki. One jednak są za ciasne.

Jancio (21-01-2010, 2:06)

w tak zadanym pytaniu o kamień jest błąd logiczny zwany Contradictory premises:Cytat: Takie argumentowanie jest błędne logicznie i zawiera sprzeczne przesłanki, pierwsza przesłanka w tym rozumowaniu zakłada bowiem, że wszechmoc Boga nie dopuszcza istnienia kamienia, którego nie mógłby On podnieść, zaś druga zakłada istnienie takiego kamienia. Jeśli istnieje Bóg, który może wszystko, w tym może podnieść każdy kamień, to istnienie takiego Boga zakłada niemożliwość istnienia kamienia, którego nie można podnieść, i vice versa. Utrzymywanie obu wspomnianych przesłanek naraz jest jednak błędne logicznie, bowiem obie są sprzeczne. Warto dodać, że w świetle katalogów błędów logicznych już tylko sama próba postawienia wspomnianego przed chwilą dylematu Boga i kamienia jest traktowana jako inny błąd logiczny, zwany meaningless questions.

plk (02-03-2012, 14:35)

Czym jest antynomia - prof. Henryk Kiereś http://www.youtube.com/watch?v=6QoG_nFZyW0&context=C3eca806ADOEgsToPDskKPj-dpEPQzdL1TzGfv36Dr

Katerina (08-07-2012, 23:00)

ludzie czy to ważne ? nie lepiej wyjść i zjeść lody czy wypić piwo a nie siedzieć i zastanawiać się nad tym czy bóg jest wszechmocny albo czy wgl istnieje (co jest wykluczone) ? oczywiście że lepiej!Cieszcie się życiem póki nie będziecie zgrzybialymi dziadami , wtedy będzie mieć dość czasu na nic nie wnoszące spekulacje .

Piotr Surowiecki (15-07-2012, 8:35)

No, współczuję życia, którego głównym sensem i radością jest jedzenie lodów. Z Bogiem można się dużo lepieć "cieszyć życiem"! Życzę Ci wsześniejszego odkrycia tej prawdy niż przed późną starością. Zresztą pewnie będziesz musiała o tym pomyśleć, bo wtedy ani lody już tak nie smakują, ani zdrowie na nie pozwala :)

ciasneszufladki.pl (17-08-2012, 15:50)

P.S"Nieskończonym Bytem","Bóg stoi ponad naszym światem." taki opis jest wciskaniem Boga w nasze ciasne szufladki,

radek (02-05-2014, 19:17)

Dlaczego sądzisz że Bóg stoi ponad naszym światem, jest to bardzo prosta odpowiedź dla tych którzy chcą zrozumieć pismo święte. W końcu sam stworzył człowieka na swoje podobieństwo, zatem na jakiej podstawie sądzisz że jest inaczej. Pytanie jest jak najbardziej słuszne i logiczne a wnioski są takie że we wszechświecie byt wszechmocny jest niemożliwy.

Piotr Surowiecki (02-05-2014, 22:21)

@radek Ale Ktoś musiał przecież ten świat zaprojektować, więc On siłą rzeczy musi być wszechmocny.

michał (09-05-2014, 16:02)

troche poćwiczy i podniesie ;)

arzone (12-06-2014, 14:58)

Bóg potrafi podnieść nawet to czego nie potrafi podnieśc :)

Nikodemus (30-06-2015, 22:09)

tak

Wojciech Edward Dobrzyński (06-01-2016, 11:53)

To dobre pytanie, ale wbrew pozorom, nie świadczy o Jego braku wszechmocy ale przeciwnie. Istotą wszechmocy Boga jest właśnie to, że stwarza wiele takich rzeczy jak ów kamień, którego nie jest wstanie podnieść. Mianowicie jest to wieczność, której nie da się określić końca, to jest Jego bezgraniczne miłosierdzie, które nie zna granic bo Bóg jest Bogiem szans nieskończonych, wreszcie stworzył Miłość i jest Milością, która nie ma końca. Natomiast człowiek, który stworzony jest na Jego podobieństwo nie może stworzyć czegoś, czego nie jest w stanie zniszczyć i to go różni od Boga. Przemyśl to.

Pawlo (15-04-2016, 20:48)

nikt nie może stworzyć rzeczy która jest od niego potężniejsza.

Mischa. (29-04-2016, 23:42)

A ja uważam,że Bóg może stworzyć taki kamień,którego sam nie mógłby podnieść.Dlaczego? Bo mógłby przed podjęciem tej czynności nałożyć na siebie granice działania i ograniczyc swoją wszechmoc.Wystarczy,ze użyje słów: Stworze kamień tak ciężki,którego tylko ja nie będę mógł podnieść.Bóg stworzy taki kamień tym samym zostając dalej wszechmocnym.

Gosc (26-12-2016, 8:26)

Odpowiedź wbrew temu co napisano na wstępie nie jest prosta, choć jak ją dostrzeżemy to taka się będzie wydawała. Odpowiedzi może być wiele, lecz nie wszystkie są dobre. Może kiedyś napiszę o tym, w każdym razie to co na wstępie jest błędnym myśleniem. Wydaje się, że Mischa jest najbliżej lecz jego dalsza wypowiedź o stwarzaniu ograniczeń, też w mojej ocenie niedobra.

IV Rzeczpospolita (21-03-2017, 19:34)

Wojtku Edwardzie, on dopuszcza istnienie szatana, zła. Nie bluźnij więc o jego miłości.

[__R__] (08-06-2017, 0:41)

Bóg nie jest Bogiem wszechmogącym! Nie ma o tym mowy w biblii.. Jest Bogiem wszechmocnym!!! Pytanie czy Bóg może stworzyć kamień którego nie może podnieść to tak jakby się zapytać czy Bóg ma początek i koniec? Nie ma !I tak o to jest z tym kamieniem,.. Im większy kamień tym większa moc...! Nieskończoności nie można zmierzyć...Polecam serwis turystyczny www.psur.pl - Wycieczki po Polsce: propozycje wycieczek (również z małymi dziećmi), porady dla podróżujących przez Polskę, humor, tapety, stawki opłaty klimatycznej.

Wszelkie prawa zastrzeżone, (c) Copyright by Piotr Surowiecki