Piotr Surowiecki

główna :: moje strony :: blog :: szukaj :: kontakt

Blog subiektywny:
Aborcja a wolność
Prawidłowy podział obowiązków w domu (na 8 marca)
Zmartwychwstanie w praktyce
Wielki Post - ciekawostki i wspomnienia
Katolik lekkoduchem
Czy piekło jest ciekawsze niż niebo?
zobacz wszystkie

Okrutny Bóg w Starym Testamencie (Czy Bóg karze za grzechy? - część 2)

Wiemy już, że zło które spotyka człowieka na skutek grzechów, to nie kara od Boga, tylko efekt odrzucenia dobra. Wiemy także, że Bóg jest samą miłością i ze swej natury nie jest w stanie nikomu wyrządzić krzywdy. Czytając jednak Stary Testament bardzo łatwo natknąć się na opisy, w których Bóg jest przedstawiany jako ktoś kto surowo karze za grzechy, zabija. Z czego to wynika? Ze stopniowego ujawniania prawdy o Bogu.

Izrealici byli otoczeni ludami, które miały wielu bogów. Sami Izrealici również mieli tendencję do czczenia różnych bożków, można tu wspomnieć choćby złotego cielca. Gdyby usłyszeli, że oprócz Boga istnieje szatan, który jest sprawcą zła, niechybnie i jemu zaczęliby oddawać cześć (choćby z lęku przed nim). Dlatego właśnie Bóg był przedstawiany jako miłujący ojciec, ale też i dość surowy sędzia.

Jak mówią bibliści, w nowszych księgach Starego Testamentu ta prawda jest stopniowo ujawniana, coraz częściej pojawia się tam szatan. To on zwodzi człowieka do odejścia od Boga i czynienia zła, a taka postawa sprowadza zawsze na człowieka nieszczęście. Odcinając się od Boga przez grzech, odcinamy się jednocześnie od źródła dobra, szczęścia i miłości. Pozostaje nam zatem tylko brzydota, krzywda i cierpienie. Pisząc nieco żartobliwie: Bóg nie musi nas karać, bo popełniając grzech sami to robimy.

Zobacz: Czy Bóg karze za grzechy?

(Te przemyślenia spisałem na podstawie zasłyszanych i przeczytanych kiedyś rozważań, głównie ks. Mariusza Rosika)

Piotr Surowiecki
dodano: 11-05-2009, 9:59
aktualizowano: 11-05-2009, 9:59

Domi (02-12-2009, 12:48)

zgadzam się.

Kris (21-07-2010, 0:06)

To nie Szatan kazał Mojżeszowi mordować ludy stojące na drodze izraelitom do ich ziemi obiecanej. W czym Mojżesz był lepszy od Hitlera ? Obaj wierzyli w God mit Uns i zrobili co zrobili. Jeden został świętym, drugi wyklętym.A przecież na ludobójstwo nie ma żadnego wytłumaczenia. Za to idzie się do piekła.

Anastazja (26-12-2010, 19:09)

,,Za to idzie się do piekła,, A ja pytam : Jakiego piekla , to zwykły katolicki straszak, dogmat , który utrzymuje motłoch pod butem

Lucyfer (26-12-2010, 20:10)

Hehe, pewnie że nie ma. Do zobaczenia Anastazjo!

miriam (23-04-2011, 23:27)

Scena zrzucenia Szawła z konia ,spotkanie z Jezusem, ślepota i w konsekwencji tych zdarzeń nawrócenie ,est obrazem tego ,że Bóg stosuje czasem metody drastyczne ,żeby nas zatrzymać w czynieniu zła ,przemienić nas i skierować na drogę przez Boga wytyczoną .

Sara (26-01-2013, 19:51)

Zatem to nie kara, tylko naturalna konsekwencja grzechu...

Urban (02-03-2016, 18:16)

KonsekwencjePolecam serwis turystyczny www.psur.pl - Wycieczki po Polsce: propozycje wycieczek (również z małymi dziećmi), porady dla podróżujących przez Polskę, humor, tapety, stawki opłaty klimatycznej.

Wszelkie prawa zastrzeżone, (c) Copyright by Piotr Surowiecki