Piotr Surowiecki

główna :: moje strony :: blog :: szukaj :: kontakt

Blog subiektywny:
Aborcja a wolność
Prawidłowy podział obowiązków w domu (na 8 marca)
Zmartwychwstanie w praktyce
Wielki Post - ciekawostki i wspomnienia
Katolik lekkoduchem
Czy piekło jest ciekawsze niż niebo?
zobacz wszystkie

"Boże mój, czemuś mnie opuścił?" Czy Bóg opuścił Jezusa?

Znamy wszyscy ten fragment Ewangelii opisujący śmierć Jezusa na krzyżu (Mt 27):

Około godziny dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: "Eli, Eli, lema sabachthani?", to znaczy Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?

Dziwne wydają się te słowa. Dziwne, jeśli nie wiemy, że są to pierwsze słowa Psalmu 22. Trudno jego dalszego ciągu nie odnieść do Jezusa umierającego na krzyżu:

Szydzą ze mnie wszyscy, którzy na mnie patrzą,
rozwierają wargi, potrząsają głową:
?Zaufał Panu, niechże go wyzwoli,
niechże go wyrwie, jeśli go miłuje?
(...)
Moje gardło suche jak skorupa,
język mój przywiera do podniebienia
(...)
Przebodli ręce i nogi moje
(...)
moje szaty dzielą między siebie
i los rzucają o moją suknię
(...)
Będę głosił imię Twoje swym braciom
i chwalić Cię będę pośród zgromadzenia:
(...)
Bo On nie wzgardził ani się nie brzydził nędzą biedaka,
ani nie ukrył przed nim swojego oblicza
i wysłuchał go, kiedy ten zawołał do Niego?.

Jak widać słowa Psalmu 22 idealnie pokrywają się z sytuacją Jezusa na krzyżu. Nie jest to zatem wyrzut wobec Boga, ale modlitwa, w której najpierw znajduje się opis trudnej sytuacji, a potem wielkie dziękczynienie, za to że Bóg "nie wzgardził ani się nie brzydził nędzą biedaka, ani nie ukrył przed nim swojego oblicza i wysłuchał go, kiedy ten zawołał do Niego".

Warto też wiedzieć, że Żydzi (z tego co kiedyś słyszałem bodaj od ks. Mariusza Rosika) modlili się psalmami codziennie, a gdy Jezus umierał na krzyżu, to właśnie była pora takiej modlitwy.

Jako ciekawostkę można również przytoczyć polskie tłumaczenie napisów do flmu Pasja, którego autorem jest ks. prof. Waldemar Chrostowski. Słowa Jezusa "Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?" są tam ujęte w cudzysłów, co pokazuje, że nie są to słowa bezpośrednio pochodzące od Jezusa, a jedynie przez niego przytaczane z psalmu.

Piotr Surowiecki
dodano: 04-10-2009, 14:27
aktualizowano: 04-10-2009, 14:27

Adam (09-06-2010, 22:48)

, że nie są to słowa bezpośrednio pochodzące od Jezusa, a jedynie przez niego przytaczane z psalmu.Myślę że są to słowa Jezusa który włożył je w usta proroka psalmisty.I dlatego Jezus cytuje samego Siebie.

Magda (31-10-2010, 18:04)

Bardzo podoba mi się ten psalm. Pokazuję Jezus z nieco innej strony. Dzięki temu zrozumiałam w jaki sposób się modlić, tzn że nie chodzi tylko o to by wyklepać jakąś modlitwę ale by z Bogiem rozmawiać. Jeżeli czujemy się przez niego opuszczeni to po prostu mu o tym powiedzieć...

Ola (16-04-2011, 21:18)

piekny psalm, prorokował to co sie stało ok.800 lat póxniej. wiekszośc sie myli i mysli ze Jezus zwąwpił w Boga, a On sie tylko modlił słowami Psalmu 22, i chciał tez pokazac, że Dawid to prorokował.

miriam (22-04-2011, 13:54)

Byłam na wykładzie ,w seminarium duchownym - właśnie na ten temat. Wykładowca ,ks .biblista tak samo te słowa Jezusa umiejscowił co wiele wyjaśnia .

monika (21-03-2012, 18:08)

no znam go bo jestem wscholiPolecam serwis turystyczny www.psur.pl - Wycieczki po Polsce: propozycje wycieczek (również z małymi dziećmi), porady dla podróżujących przez Polskę, humor, tapety, stawki opłaty klimatycznej.

Wszelkie prawa zastrzeżone, (c) Copyright by Piotr Surowiecki