Piotr Surowiecki

główna :: moje strony :: blog :: szukaj :: kontakt

Blog subiektywny:
Aborcja a wolność
Prawidłowy podział obowiązków w domu (na 8 marca)
Zmartwychwstanie w praktyce
Wielki Post - ciekawostki i wspomnienia
Katolik lekkoduchem
Czy piekło jest ciekawsze niż niebo?
zobacz wszystkie

Wszystkich Świętych, Zaduszki, Święto Zmarłych... co właściwie świętujemy w listopadzie?

W świadomości większości Polaków dnia 1 listopada obchodzimy "święto zmarłych". Taka nazwa i termin nie do końca pokrywa się jednak z rzeczywistością.

1 listopada
1 listopada obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych, czyli wspominamy tych wszystkich, którzy - potocznie mówiąc - są już w niebie. Niektórzy święci, oficjalnie kanonizowani przez Kościół, mają swoje osobne święta (np. 4 marca św. Kazimierza, 29 czerwca świetych Piotra i Pawła czy 28 kwietnia św. Joanny), jednak zdecydowana większość świętych, czyli zbawionych - będących w „niebie” takiego święta nie ma. Dlatego 1 listopada obchodzimy ich wspólne święto.

1 listopada jest zatem świętem radosnym, bo cieszymy się radością tych wszystkich, którzy są już w bliskości Boga, którzy „Nie będą już łaknąć ani nie będą już pragnąć, i nie porazi ich słońce ani żaden upał, bo paść ich będzie Baranek, który jest pośrodku tronu, i poprowadzi ich do źródeł wód życia: i każdą łzę otrze Bóg z ich oczu” (Ap 7, 16-17). W ten dzień warto również postawić sobie pytanie czy nasze życie prowadzi nas do świętości.

2 listopada
2 listopada obchodzimy zaś Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Modlimy się zatem za wszystkich wierzących, którzy już zmarli i przebywają w czyścu. Potrzebują oni naszej modlitwy, aby osiągnąć zbawienie - świętość, czyli nasze potoczne niebo. Dzień 2 listopada nazywa się potocznie „zaduszki”.

Piotr Surowiecki
dodano: 01-11-2009, 13:28
aktualizowano: 01-11-2009, 13:28Polecam serwis turystyczny www.psur.pl - Wycieczki po Polsce: propozycje wycieczek (również z małymi dziećmi), porady dla podróżujących przez Polskę, humor, tapety, stawki opłaty klimatycznej.

Wszelkie prawa zastrzeżone, (c) Copyright by Piotr Surowiecki