Piotr Surowiecki

główna :: moje strony :: blog :: szukaj :: kontakt

Blog subiektywny:
Aborcja a wolność
Prawidłowy podział obowiązków w domu (na 8 marca)
Zmartwychwstanie w praktyce
Wielki Post - ciekawostki i wspomnienia
Katolik lekkoduchem
Czy piekło jest ciekawsze niż niebo?
zobacz wszystkie

Kapłaństwo kobiet - dlaczego nie było kobiet apostołek?

Gazeta Wyborcza jak zwykle promuje różne dziwactwa, więc nie byłem zaskoczony, gdy kilka miesięcy temu ukazał się w ich portalu wywiad z pewnym księdzem. Wywiad ten miał promować ideę, aby kobiety mogły być w kościele wyświęcane na kapłanów.

Dla mnie sprawa jest bardzo prosta, wszak Roma locuta est, causa finita est. A zdaje się, że Jan Paweł II wypowiedział się w tej sprawie tak jednoznacznie, że sprawa jest zamknięta nawet w przyszłości. Przyjrzyjmy się jednak jednemu z popularnych argumentów. Oto cytat z owego wywiadu:

Wyborcza: Skoro Jezus tak cenił kobiety, to dlaczego na apostołów wyznaczył mężczyzn?

Ksiądz: Ze względów kulturowych i społecznych. Gdyby w tamtym czasie, w patriarchalnej i paternalistycznej Judei, Chrystus uczynił kobiety apostołkami, wtedy własnymi rękami położyłby całe dzieło zbawienia. Skompromitowałby się. Nikt by mu nie zaufał. Pamiętamy, co stało się, kiedy Maria Magdalena i towarzyszące jej kobiety oznajmiły apostołom, że Jezus powstał z martwych? Oczywiście im nie uwierzono, bo kobiety nie mogły być w tamtym społeczeństwie wiarygodnymi świadkami. (źródło)

Oto Bóg, którego imienia przez szacunek nawet nie wymawiano, rodzi się jako zwykły człowiek w brudnej stajni, obok krowy i osła. Prosi o wodę Samarytankę, uzdrawia w szabat, uczy miłości do Rzymian i nie chce kamienować prostytutki. Mówi uczniom, że daje im swoje ciało i krew do spożycia, a dzięki nim osiąga się życie wieczne. W końcu zostaje skazany na śmierć na krzyżu, która była znakiem hańby i wzgardzenia - a przecież miał być Mesjaszem, który wyzwoli Izraela! On - Wszechmocny Bóg! - umiera i cierpi by odkupić ludzkie grzechy.

Myśmy się do wielu z tych wydarzeń przyzwyczaili. Słyszymy o nich od zawsze i wcale nas nie szokują. Ale to przecież - szczególnie w ówczesnym świecie - rzeczy nieprawdopodobne! Twierdzecznie, że powołanie kobiet na apostołów byłoby kompromitacją jest - w obliczu czynów Jezusa na ziemii - zupełnie niezrozumiałe. Czy można się było bardziej "skompromitować" niż widzieć Boga w rozebranym do naga, zmasakrowanym mężczyźnie, wiszącym jak zwykły bandzior na krzyżu?

Swoją drogą to dziwne jest też twierdzenie, że nikt kobietom nie uwierzył, gdy jako pierwsze powiedziały o zmartwychwstaniu. To dlaczego Piotr i Jan usłyszawszy o tym od kobiet pobiegli jak szaleni do grobu Jezusa? Gdyby uznali to za niedorzeczność, to zwyczajnie machnęliby ręką, ewentualnie poszliby spokojnie za jakiś czas do grobu, a przecież wybiegli natychmiast, aby na własne oczy zobaczyć to o czym mówiły kobiety.

Piotr Surowiecki
dodano: 12-05-2010, 22:15
aktualizowano: 12-05-2010, 22:15Polecam serwis turystyczny www.psur.pl - Wycieczki po Polsce: propozycje wycieczek (również z małymi dziećmi), porady dla podróżujących przez Polskę, humor, tapety, stawki opłaty klimatycznej.

Wszelkie prawa zastrzeżone, (c) Copyright by Piotr Surowiecki