Piotr Surowiecki

główna :: moje strony :: blog :: szukaj :: kontakt

Blog subiektywny:
Aborcja a wolność
Prawidłowy podział obowiązków w domu (na 8 marca)
Zmartwychwstanie w praktyce
Wielki Post - ciekawostki i wspomnienia
Katolik lekkoduchem
Czy piekło jest ciekawsze niż niebo?
zobacz wszystkie

"Biedaku, mądrzysz się, że umarłeś za ludzkość, my potrafimy umierać za jednego kumpla."

"Biedaku, mądrzysz się, że umarłeś za ludzkość, my potrafimy umierać za jednego kumpla." - zaintrygował mnie ten cytat. Napotkałem go wiele lat temu przy lekturze książki Romana Bratnego "Kolumbowie. Rocznik 20". Słowa te wypowiedział jeden z powstańców warszawskich, gdy podczas walki na cmentarzu zobaczył figurkę Jezusa.

Gdzieś tam w świadomości tkwi prawda, że nie ma sensu licytowanie się z Bogiem na cierpienia, nie o to w tym chodzi. Jednak to zdanie prowokuje i na pierwszy rzut oka jest bardzo trafne. Gdzie tkwi "błąd"? Ano w tym, że Jezus oddawał życie - tak jak i powstańcy - za wszystkich "kumpli", ale też cierpiał za tych znienawidzonych Niemców, by przez krzyż dać im jeszcze szanse opamiętania, żalu za grzechy i nadzieję przebaczenia. Czyli umierał "za kumpla", ale też i za tego człowieka, który wbijał mu gwoździe.

Piotr Surowiecki
dodano: 20-09-2010, 21:53
aktualizowano: 20-09-2010, 21:53

As (21-11-2010, 19:31)

Coś w tym jest...Polecam serwis turystyczny www.psur.pl - Wycieczki po Polsce: propozycje wycieczek (również z małymi dziećmi), porady dla podróżujących przez Polskę, humor, tapety, stawki opłaty klimatycznej.

Wszelkie prawa zastrzeżone, (c) Copyright by Piotr Surowiecki