Piotr Surowiecki

główna :: moje strony :: blog :: szukaj :: kontakt

Blog subiektywny:
Aborcja a wolność
Prawidłowy podział obowiązków w domu (na 8 marca)
Zmartwychwstanie w praktyce
Wielki Post - ciekawostki i wspomnienia
Katolik lekkoduchem
Czy piekło jest ciekawsze niż niebo?
zobacz wszystkie

Niezwykłe zwyczaje Wielkanocne

(Tekst ukazał się pierwotnie w parafialnej gazetce)

Procesja „emausowa” tylko dla mężczyzn, padające na ziemię „Turki”, ksiądz na koniu oraz 30-metrowe palmy. Przeczytajcie sami!

Dobra to miasteczko we wschodniej Wielkopolsce. Tam w Poniedziałek Wielkanocny kilkuset mężczyzn (kobietom wstęp wzbroniony) wyrusza na 10-kilometrową Procesję Emaus. Jest to pamiątka wspólnej drogi Jezusa z dwoma uczniami z Jerozolimy do Emaus (stąd te 10 km), gdzie poznali oni Zmartwychwstałego przy Łamaniu Chleba. Mężczyźni z Dobrej zatrzymują się przy polnych kapliczkach, aby się pomodlić, a po chwili odpalają petardy i ruszają dalej. Procesja kończy się uroczystm przejściem przez miasteczko - przy śpiewie, dźwiękach orkiestry i huku petard - do kościoła na Mszę.

Znany jest zwyczaj wystawiania straży przy grobie Jezusa. W niektórych miasteczkach (np. Radomyśl n. Sanem) straż pełnią „Turki”, czyli oddziały mężczyzn w pełnym umundurowaniu (podobnym do tureckiego z XIX w.) oraz z obowiązującą musztrą. „Turki” stróżują również w Dobrej, gdzie podczas Rezurekcji na wieść o Zmartwychwstaniu wszyscy padają równocześnie za ziemię.

W chwili, gdy oddajemy gazetkę do Państwa rąk [Niedziela Palmowa], na Rynku w Lipnicy Murowanej koło Bochni ustawiają się najwyższe w Polsce palmy. Tradycyjnie mają one ok. metra wysokości, ale prowadzony od lat konkurs na najwyższą z nich spowodował, że rekordzistka mierzyła 35 metrów! Palmy są wykonywane przez lipnickie rodziny i ustawiane bez pomocy dźwigów itp. Konkurs jest obfitym w wydarzenia świętem religijnym i ludowym.

Niełatwe zadanie ma proboszcz parafii w Pietrowicach Wielkich (pow. raciborski). W Poniedziałek Wielkanocny musi w komży dosiąść konia, by poprowadzić swoich wiernych w uroczystej konnej procesji. W czasie tej procesji błogosławi się zasiewy na okolicznych polach.

Jak zatem widzimy bogate w najważniejszą dla ludzkości prawdę Święta Zmartychwstania cieszą się również bogatą formą przeżywania ich przez wiernych.

Piotr Surowiecki
dodano: 07-04-2012, 8:58
aktualizowano: 07-04-2012, 8:58Polecam serwis turystyczny www.psur.pl - Wycieczki po Polsce: propozycje wycieczek (również z małymi dziećmi), porady dla podróżujących przez Polskę, humor, tapety, stawki opłaty klimatycznej.

Wszelkie prawa zastrzeżone, (c) Copyright by Piotr Surowiecki