Piotr Surowiecki

główna :: moje strony :: blog :: szukaj :: kontakt

Blog subiektywny:
Aborcja a wolność
Prawidłowy podział obowiązków w domu (na 8 marca)
Zmartwychwstanie w praktyce
Wielki Post - ciekawostki i wspomnienia
Katolik lekkoduchem
Czy piekło jest ciekawsze niż niebo?
zobacz wszystkie

Czego nas uczy św. Mikołaj?

(Już za miesiąc wspomnienie liturgiczne św. Mikołaja, biskupa. Z tej okazji warto się zastanowić czego uczy nas ten święty. Oto tekst pierwotnie opublikowany przeze mnie w gazetce parafialnej.)

Żyjący w IV wieku biskup Mikołaj to chyba najpopularniejszy święty. Jego dziedzictwo duchowe tak bardzo trafia w naturalne potrzeby ludzkiego serca, że nie są w stanie zatrzymać go granice państw i różnice kultur. Jak powinniśmy podjąć to dziedzictwo?

Najpierw zapytajmy: czym ono jest? Otóż chodzi oczywiście o dobroczynność. Taką szczerą, odpowiadającą na realne potrzeby obdarowanego, a przy tym zawsze bezinteresowną. Jak ją realizować w naszym życiu? Można rozmaicie, a ja chciałem podzielić się dwiema myślami.

Chrześcijananie z Pakistanu. Są mniejszością w tamtejszym społeczeństwie, zwykle pochodzą z niższych jego warstw, są biedni. Muzułmańska większość często nimi pomiata i brutalnie ich wykorzystuje, a państwo nie potrafi stać na straży i tak niesprawiedliwego prawa. Tymczasem my żyjemy bardzo wygodnie. Zdecydowana większość z nas ma co jeść, ma własny kąt z kaloryferem, lodówką i ciepłą wodą, a wiara wiąże się najwyżej z wyśmianiem, ale nie z krwawym prześladowaniem. Czyż nie powinniśmy w tym kontekście odnieść do siebie słów Ewangelii z niedawno przeżywanej Niedzieli Chrystusa Króla (Mt 25, 31-46)? My, bogaci Europejczycy, nie możemy zapominać o finansowej pomocy dla naszych głodujących i poniżanych braci.

A jak pomagać? Jest Caritas finansowany z "tacy", są zbiórki w parafii, ale warto też wiedzieć o rewelacyjnym narzędziu w służbie dobroczynności jakim są przelewy internetowe. Dzięki nim można w kilka minut, wygodnie i darmowo przelać dowolną kwotę (nawet kilka złotych) na wybrany cel (prześladowanym braciom pomoże np. organizacja "Pomoc Kościołowi w Potrzebie"). Dobry pomysł to ustalenie jakiejś stosownej do naszych możliwości kwoty, którą będziemy regularnie przelewać. W ten sposób nasza dobroczynność będzie dobrze ukierunkowana, a przy tym będzie wynikała z prawdziwej miłości bliźniego, a nie z uspokajania sumienia na widok żebraka.

Piotr Surowiecki
dodano: 06-11-2012, 20:35
aktualizowano: 06-11-2012, 20:35

małpa (08-12-2013, 18:31)

jest pomocne ale jest parę błędów językowych , fajne xd.Polecam serwis turystyczny www.psur.pl - Wycieczki po Polsce: propozycje wycieczek (również z małymi dziećmi), porady dla podróżujących przez Polskę, humor, tapety, stawki opłaty klimatycznej.

Wszelkie prawa zastrzeżone, (c) Copyright by Piotr Surowiecki