Piotr Surowiecki

główna :: moje strony :: blog :: szukaj :: kontakt

Blog subiektywny:
Aborcja a wolność
Prawidłowy podział obowiązków w domu (na 8 marca)
Zmartwychwstanie w praktyce
Wielki Post - ciekawostki i wspomnienia
Katolik lekkoduchem
Czy piekło jest ciekawsze niż niebo?
zobacz wszystkie

Wielki Post - ciekawostki i wspomnienia

Wiemy, że post zmienia ludzkie dusze, ale czy może on wpłynąć także na... krajobraz? Okazuje się, że tak i można się o tym przekonać zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od naszej parafii! Zapraszam do lektury ciekawostek związanych z Wielkim Postem.

Milicz i ryba na drzewie

Jak donoszą źródła historyczne, Polacy po przyjęciu chrześcijaństwa pościli bardzo gorliwie i dużo więcej niż w innych krajach Europy. Dość powiedzieć, że w okolicach XIII i XIV wieku nie można było jeść mięsa w ciągu 192 dni w roku, a dodatkowo 51 z tych dni było także objętych postem od nabiału! To powodowało, że jedną z podstawowych potraw ówczesnych Polaków stały się ryby. W tamtych wiekach, pozbawionych zamrażarek, konserw i szybkiego transportu, ryby morskie nie były łatwo dostępne. Dlatego w wielu miejscach, oprócz rozwijania rybołówstwa na rzekach, pojawiały się stawy hodowlane. Właśnie te stawy, często tworzone przez pracowitych cystersów, zmieniły zupełnie wygląd i przyrodę położonych niedaleko od nas okolic Milicza. Tak powstała słynna na cały świat ze swej niezwykłej przyrody kraina Stawów Milickich, raj dla ptaków, rozległe tereny rekreacyjne i... dostawca karpia na świąteczne stoły.

Podobne tendencje miały również miejsce nad morzem. Gdy byliśmy w Muzeum Rybołówstwa w Helu, na ekspozycji wyraźnie zaznaczono, że to właśnie duża liczba dni bezmięsnych w średniowieczu spowodowała intensywny rozwój tej branży.

Widać zatem jak post kształtował nie tylko ducha naszych przodków, ale też rodzaj ich pracy, a nawet krajobraz w jakim dziś żyjemy.

Ciekawostką jest też, że w opisywanym okresie post oznaczał nie tylko skromne jedzenie, ale też powstrzymanie się od współżycia małżeńskiego, polowań, spotkań towarzyskich i oczywiście zabaw.

W tym kontekście nietrudno się dziwić, że po 40 dniach bezmięsnego postu ryby nie cieszyły się specjalną sympatią. Stąd wziął się zwyczaj przybijania śledzia do drzewa na koniec Wielkiego Postu.

Wzgórza Trzebnicy

Droga Krzyżowa jest z pewnością jedną z najpopularniejszych praktyk wielkopostnych. Tak było i przed wiekami, dlatego często w plenerze budowano kalwarie, czyli kapliczki z kolejnymi stacjami drogi krzyżowej. Rok temu, w Wielki Piątek, z Żoną i dziećmi wybraliśmy się do Trzebnicy, by wspólnie pomodlić się na kolejnych stacjach tamtejszej kalwarii. Jest ona malowniczo położona na zalesionych wzgórzach (Las Bukowy), tuż obok pięknie odnowionej dzielnicy uzdrowiskowej, w której znajduje się m.in. aquapark. Wzgórza te są co prawda łagodne, ale można się tu momentami poczuć jak w górach, np. wówczas nie było u nas już śladu po śniegu (choć jak się później okazało miał spaść w Niedzielę Wielkanocną), za to w Lesie Bukowym było zupełnie biało. Jest tam zatem ładna sceneria, która pomaga oderwać się od codzienności i zwrócić choć kilka myśli do Boga.

Taka kalwaria to wymarzone miejsce na drogę krzyżową dla rodzin z dziećmi. Jest dużo ruchu, a naturalna ciekawość dzieci ciągnie je do obrazów w kolejnych kapliczkach, by zobaczyć co będzie dalej. Poza tym patyk w ręku, ambicja pobudzona chodzeniem (prawie) po górach... znakomite okoliczności by opowiadać o Bogu!

I jeszcze jedna ciekawostka. Gdy dojdziemy już do ostatniej stacji zauważymy niewielki kościół pw. Czternastu Świętych Wspomożycieli. Jeszcze całkiem niedawno opiekował się nim najprawdziwszy pustelnik, żyjący w odosobnieniu od innych ludzi. Ostatni z nich - Feliks Plitzko - zmarł w 1946 roku.

(Tekst ukazał się pierwotnie w mojej gazetce parafialnej)

Piotr Surowiecki
dodano: 05-04-2014, 11:26
aktualizowano: 05-04-2014, 11:26Polecam serwis turystyczny www.psur.pl - Wycieczki po Polsce: propozycje wycieczek (również z małymi dziećmi), porady dla podróżujących przez Polskę, humor, tapety, stawki opłaty klimatycznej.

Wszelkie prawa zastrzeżone, (c) Copyright by Piotr Surowiecki