Piotr Surowiecki

główna :: moje strony :: blog :: szukaj :: kontakt

Blog subiektywny:
Aborcja a wolność
Prawidłowy podział obowiązków w domu (na 8 marca)
Zmartwychwstanie w praktyce
Wielki Post - ciekawostki i wspomnienia
Katolik lekkoduchem
Czy piekło jest ciekawsze niż niebo?
zobacz wszystkie

Wrzesień (1939)

Skończył się sierpień - dla mnie najpiękniejszy miesiąc roku.

Rozpoczyna się wrzesień, który w polskiej tradycji już od kilkudziesięciu lat jest wspomieniem pierwszych tygodni II wojny światowej. Z tej okazji chciałbym zaprezentować ciekawę literaturę: komiks "Westerplatte. Załoga Śmierci".

Komiks ten to wspaniałe i unikalne wydawnictwo, warte swojej ceny (20 albo 30 zł - nie pamiętam). Ciekawy będzie nie tylko dla osób zainteresowanych historią, ale także dla szerszego grona czytelników.

Oprócz samego komiksu wydawnictwo zawiera także wiele zdjęć i tekstów podejmujących ciekawe tematy.

Jednym z nich jest z pewnością kwestia obecnego zagospodarowania terenu Westerplatte. Będąc wiosną na tym półwyspie muszę przyznać autorom komiksu całkowitą rację w ich osądach - miejsce, które tak głęboko zapadło w świadomość narodu jest obecnie jakąś karykaturą tego czym być powinno.

Marnujemy ogromny potencjał jakim są tłumy turystów polskich i zagranicznych, a przede wszystkim wycieczek szkolnych odwiedzających to miejsce! Ile wiedzy, pozytywnych inspiracji i patriotyzmu można by na tym miejscu przekazać! Do dyspozyzji jest przecież ogromny teren, który jest oryginalnym teatrem wydarzeń. Możliwości są zatem wielkie. Przykładem niech będzie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Niestety, teren Westerplatte jest zupełnie nieprzygotowany do pełnienia funkcji turystyczno-edukacyjnych, a szczytem rozpaczy jest błąd merytoryczny na pomniku (beznadziejnym zresztą), który oddaje chwałę pracownikom niemieckiej poczty.

Oto link do strony z komiksem: http://www.westerplatte.org/glowna/index.php?kod=3.

Piotr Surowiecki
dodano: 01-09-2007, 23:23
aktualizowano: 01-09-2007, 23:23Polecam serwis turystyczny www.psur.pl - Wycieczki po Polsce: propozycje wycieczek (również z małymi dziećmi), porady dla podróżujących przez Polskę, humor, tapety, stawki opłaty klimatycznej.

Wszelkie prawa zastrzeżone, (c) Copyright by Piotr Surowiecki