Piotr Surowiecki

główna :: moje strony :: blog :: szukaj :: kontakt

Blog subiektywny:
Aborcja a wolność
Prawidłowy podział obowiązków w domu (na 8 marca)
Zmartwychwstanie w praktyce
Wielki Post - ciekawostki i wspomnienia
Katolik lekkoduchem
Czy piekło jest ciekawsze niż niebo?
zobacz wszystkie

Ile dni trwa Wielki Post?

Często spotykam się z dziwacznym liczeniem dni Wielkiego Postu. Dla wielu ludzi jest to problem i nie mogą się nigdy doliczyć do dni czterdziestu. W "Wiadomościach" TVP około dwóch, może trzech lat temu przez kilka dni z rzędu robili w głównym wydaniu materiały o liczeniu dni Wielkiego Postu. Próbowali robić to rozmaicie: zaczynać od I Niedzieli Wielkiego Postu, zaczynać od Środy Popielcowej, kończyli na Wielkim Czwartku czy Wielkiej Sobocie... no mnóstwo kombinacji przetrzepali, ale czterdzieści im niezbyt chciało wyjść w jakiś sensowny sposób. No to na koniec materiału postawili wypowiedź jakiegoś księdza, że czterdzieći dni to jest symboliczne i tak naprawdę nie jest ta dokładna liczba ważna.

Taka dziennikarska niewiedza i ignorancja wciskana milionom Polaków jest denerwująca, zwłaszcza że dla puenty swojego kiepskiego materiału posłużyli się autorytetem księdza. A dziś kolejny kwiatek dla kolejnej rzeszy rodaków i nie tylko: onet.pl cytuje artykuł z "The Daily Telegraph", w którym autor stwierdza, że niedziele do Wielkiego Postu się nie wliczają.

Czy trzeba być liturgistą żeby wiedzieć kiedy trwa Wielki Post? Nie, wystarczy prawdziwie żyć rytmem życia Kościoła i wtedy odpowiedź jest jasna: bez trudu będziemy wiedzieć kiedy Wielki Post się zaczyna, a kiedy kończy. Nawet jednak jeśli komuś tego wyczucia zabraknie, to zwykłe chodzenie co tydzień na Eucharystię dostarcza nam już odpowiedzi. Oto co słyszymy na początku liturgii każdej Niedzieli Palmowej (gwoli ścisłości: kapłan może poniższe słowa - umieszczone w Mszale - nieco zmienić, ale muszą one być podobne do przytoczonych):

Drodzy bracia i siostry, przez czterdzieści dni przygotowaliśmy nasze serca przez modlitwę, pokutę i uczynki chrześcijańskiej miłości. W dniu dzisiejszym gromadzimy się, aby z całym Kościołem rozpocząć obchód misterium paschalnego. Dzisiaj Chrystus wjechał do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać. Wspominając to zbawcze wydarzenie, z głęboką wiarą i pobożnością pójdźmy za Panem, abyśmy uczestnicząc w tajemnicy Jego krzyża, dostąpili udziału w zmartwychwstaniu i życiu.

Wbrew pozorom Święta Zmartwychwstania Pańskiego nie ropoczynają się od obrania pierwszego jajka w niedzielny poranek.

Piotr Surowiecki
dodano: 17-02-2008, 10:50
aktualizowano: 17-02-2008, 10:50

Ks Piotr Góra (01-03-2009, 22:36)

doskonała myśl - ja tez szukałem odpowiedzi na pytanie o zakończenie Postu

Ania (08-05-2011, 8:06)

Dalej nie wiem, kiedy się kończy Wielki Post - bo od środy popielcowej do soboty przed Niedzielą Palmową jest... 39 dni... no to jak, Niedziela Palmowa to jeszcze Wielki Post a już Wielki Poniedziałek - nie?

Ania (08-05-2011, 8:16)

Aha, i jeszcze jedno: proszę zajrzeć do Liturgii Godzin (t.2 s.317): tam jest napisane tak: okres wielkiego postu, II. Wielki Tydzień, a zatem przynajmniej do Wielkiego Czwartku wieczora mamy jeszcze wielki post... Co oznacza, że sprawa taka jednoznaczna nie jest z tym liczeniem... Ja tam myślę, że ten ksiądz mówiący o 40 jako liczbie symbolicznej a nie rzeczywistej, miał jednak rację... Na pogląd, że niedziel się nie wlicza, nie zgadzam się, bo wszystkie niedziele mają tytuł Niedziel Wielkiego Postu!

setnik (30-03-2012, 14:20)

Post Jezusa zakończył się w 40-tym dniu,a nie po upływie 40 -tu. Tak więc nie ma sprzeczności, że w Niedzielę Palmową (czyli w 40 dniu od Popielca) już postu nie ma. Od tego czasu (wjazdu Jezusa do Jerozolimy)zaczyna się Misterium Męki Pańskiej, przyjętej w KK jako Wielki Tydzień.Trwa do soboty. Wielkanoc jest już nowym rozdziałem.

sławek (07-04-2012, 21:14)

Szanowny Kolego. Duży teraz nieład w świadomości i wiedzy. Post trwa 40 (liczba rzeczywista a nie symboliczna!) dni (niedziele nie są wliczane) i kończy się w Wielka Sobotę. Wg niektórych o północy (praktycznie), a wg innych trwa do Wigilii Paschalnej(która należy do Niedzieli Wielkanocnej). Gdyby Wielki Post kończył się w Niedzielę Palmową-to Wielki Tydzień -należy do jakiej części roku kościelnego?Co do nie wliczania Niedziel bo mają tytuł Niedziel Wielkiego Postu-zgadza się co do tytułu, ale w Niedzielę nie ma postu-proszę sprawdzić dawne przepisy postne nie obowiązujące w niedziele (abstinentia i ieiunum). Naturalnie należy w siódmy dzień tygodnia zachować powagę dotyczącą tego okresu (czyli dla czepialskich-nie nie wolno chodzić na dyskoteki). Pozdrawiam wszystkich i życzę Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa! Resurrexit sicut dixit!

lilolina (08-05-2012, 21:29)

Trwa 47 dni ;))

ddr (27-03-2013, 15:37)

Pan Sławek jest w błędzie, bowiem Triduum Paschalne nie należy już do Wielkiego Postu. Po prostu rozwijało się historycznie kilka cykli liturgicznych, które z czasem nałożyły się na siebie, a posoborowa reforma liturgiczna również nieco tu namieszała.

oscylator (30-06-2013, 22:51)

dołączam się do sławka. Odejmujemy niedziele. Reszta to post a szczególnie wielki tydzień.

Tolek Banan (05-04-2014, 18:00)

siódmy dzień tygodnia to chyba sobota, nieprawdaż?

Mirek (19-04-2014, 12:07)

Ile trwa Wieli Post? Czy 40 dni jest symboliczne czy rzeczywiste? Co tak naprawdę znaczy post? Wszystko zależy punktu widzenia, przecież okres Wielkiego Postu ustanowili po prostu ludzie (nawet jeśli to był papież). Racje maja i ci którzy liczą Wielki Post bez niedziel (tak ustalił kościół), ale racje również maja ci którzy 40 dni uważają za liczbę symboliczną (w post mamy odmawiać sobie różnych rzeczy - czyli jak ktoś postanowi, że nie pije i pali przez post, to żeby post trwał 40 dni od Środy Popielcowej do Niedzieli Wielkanocnej to w niedziele ma pić i palić - bez sensu). Cały Wielki Post jest symboliczny, to 40 dni postu Jezusa na pustyni, który kończył się wjechaniem do Jerozolimy (na pamiątkę tego obchodzimy Niedziele Palmową) jest pretekstem dla nas, byśmy również odbyli pokutę, zadumę i odmienili swoje życie. Ponieważ okres postu Jezusa i Wielki Tydzień ze sobą sąsiaduje, zostały ze sobą w pewnym sensie połączone. Przez 40 dni (razem z niedzielami - Jezus na pustynie nie robił sobie przerw w poście na niedzielę) mamy się przygotować na odmianę , czego symbolem jest śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Ponieważ w Wielki Tydzień Jezus został pojmany, skazany i ukrzyżowany, to nie mamy czego świętować, jest to jak najbardziej okres smutku a nie radości, dopiero zmartwychwstanie powoduje " wybuch radości i zadowolenia". Tak samo sposób obchodzenia Wielkiego Postu, bo cóż oznacza dla wegetarianina zakaz jedzenia potraw mięsnych, dla abstynenta wstrzemięźliwość od spożywania alkoholu, lub dla kogoś kogo na codzień stać tylko na najtańsza mielonkę z marketu, to w post będzie jadł śledzie, wędzone łososie, kraby i homary. I czas i sposób obchodzenia Wielkiego Postu jest dla jednych symboliczny, a mniej wymagający postępują według nauk kościoła i stosują je w sposób dosłowny, i tak też jest bardzo dobrze.

Szymek. (08-08-2014, 19:25)

w polsce post trwa cały czas gdyż nie ma pieniędzy na dobre mięso a niedobrego się nie je :).

Karol (09-02-2015, 16:53)

okres Wielkiego Postu trwa 40 dni. Od Środy Popielcowej do Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Niedziela z racji tego, że jest pamiątką Zmartwychwstania Jezusa, nawet ta w Wielkim Poście, nigdy "nie przyjmuje charakteru postnego". Msza Wieczerzy Pańskiej nie należy już do okresu Wielkiego Postu. Moje dane nie opierają się na przypuszczeniach i dywagacjach, ale jest to wiedza podawana na uczelni, poza tym odsyłam do podręczników ks. Nadolskiego lub ks. Sinki.

Edward (22-02-2015, 10:45)

Wielki Post to okres przygotowania na właściwe przeżycie Męki i Zmartwychwstania Jezusa i jest obchodzony przez Kościół na pamiątkę 40 dniowego Postu Jezusa co nie znaczy, że ma trwać tyle samo. Za czasów Jezusa tydzień kończył się w sobotę, która była dniem świętowania /w religii mojżeszowej do dziś tak jest/ i Jezus triumfalnie przybył do Jerozolimy tego dnia. Tak więc nie należy wyliczać w kalendarzu początku i końca Postu Jezusa. To okres symbol Postu Jezusa. Podobnie jak inne Święta zwłaszcza ruchome, które ustanowiono umownie na podstawie położenia planet w czasie zaistnienia świętowanych Wydarzeń.

Valdek (27-02-2015, 2:28)

Tajemnica Paschy - Ile trwa wielki Post Niedziela Wielkiego Postu nie jest dniem postu tylko Niedzielą Wielkiego Postu łącznie z Niedzielą Palmową oraz Sobotą i Niedzielą Zmartwychwstania. Wielki Tydzień też nie jest postem bo jest Wielkim Tygodniem Mt 9, 14-15 Kiedy zabiorą im oblubieńca, wtedy będą pościć Po powrocie Jezusa z krainy Gadareńczyków podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą? Jezus im rzekł: Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki oblubieniec jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im oblubieńca, a wtedy będą pościć. Jednak Wielki Post trwa nieprzerwanie 40 dni od środy popielcowej do Niedzieli Palmowej 5 dni Wielkiego Tygodnia - nie są zwykłymi dniami roku ani nie są dniami postu bo w tym czasie przeżywamy Paschę, 5 niedziel Wielkiego Postu nie są zwykłymi niedzielami roku bo są Niedzielami Wielkiego Postu. Więc można powiedzieć że te 5 dni uzupełnia się w swojej niezwykłości Niezwykłe Niedziele Wielkiego Postu przygotowują Nas do Paschy i z punktu widzenia tego co nas czeka w wymiarze duchowym w Wielkim Tygodniu - są swego rodzaju postem. Niezwykłe dni Wielkiego Tygodnia choć nie są Niedzielami to z powodu naszych wcześniejszych przygotowań oraz chęci przebywania z Panem Jezusem stają się jak Niedziele. Jeżeli nie jesteś jeszcze gotowy to pość - jeżeli pościłeś to zacznij Paschę. Zachęcam do rozpoczęcia świąt uroczystą zaplanowaną wieczerzą w Pn lub Wt wielkiego tygodnia - dzień ten nazywamy Dniem Oblubieńca lub w Czwartek przed wyjściem do kościoła na Tridum Paschalne. Można również taką wieczerzę pospiesznie ale bardzo uroczyście zaplanować i przeżyć jako Agapa po powrocie z Kościoła pamiętając że zmierzamy z Panem Jezusem do Ogrodu Oliwnego Przebywanie z panem Jezusem zmienia sposób przeżycia Tych Świat . Pascha Pana Jezusa staje się Nasza Paschą.

ola (06-04-2016, 18:58)

w które dni on trwa (wielki post)

Maurycy (12-05-2016, 8:17)

Ależ dyskusja, oczywiście błąd na błędzie, a upieranie się przy niewliczaniu niedziel do Wielkiego Postu jest przytłaczające. Dlaczego niedziele nie należą do Wielkiego Postu? Kolor szat fioletowy jest? Jest. Alleluja jest? Nie ma. Nawet niedziela Laetare wyróżnia się tym, że jest na różowo, ale nie na radośnie. Oczywiście ostatnim dniem Wielkiego Postu jest Niedziela Palmowa. Potem następuje Wielki Tydzień. Ja napisałem podobny tekst, zapraszam jeśli można: https://maurycyteo.wordpress.com/2016/03/20/ile-dni-trwa-wielki-post/

Teolog (03-03-2017, 22:13)

Od środy popielcowej do Niedzieli zmartwychwstania jest 46 dni, w tym 6 niedziel ponieważ niedziela jest zawsze dniem radości nie wolno pościć. Dziś ma to niewielkie znaczenie, ale w średniowieczu, kiedy przez cały Wielki Post nie jedzono mięsa itd. miało to ogromne znaczenie. Z drugiej strony liczba 40 jest w Biblii symboliczna i oznacza długi okres. I symboliczne jest również 40 dni ponieważ po Soborze Watykańskim II Wielki Post kończy się w Wielki Czwartek Msza Krzyżma Świętego, Msza Wieczerzy Pańskiej jest już przynależna do Triduum Paschalnego, które jest jakby dodatkowym okresem liturgicznym w myśl przepisów liturgicznych.

Bartek (24-03-2017, 21:00)

Maurycy źle rozumuje (w Wigilię Paschalną też jest wzmianka o "ukończeniu 40-dniowego postu"). Sprawa wygląda tak - Wielki Post ma dwie części - pierwsza od Środy Popielcowej do soboty przed Niedzielą Palmową, zaś druga - od Niedzieli Palmowej do Mszy Wieczerzy Pańskiej wyłącznie (czyli ta Msza do W. Postu się nie liczy). Czyli cały okres trwa 43 i jakieś 3/4 dnia. Polecam poczytać "Ogólne normy roku liturgicznego i kalendarza", tam wyraźnie jest wskazane, że od wieczornej Mszy wielkoczwartkowej nie ma już Wielkiego Postu. (No, chyba że będziemy liczyć wg "trydenckiego" kalendarza, ale nie wiem, czy ktoś stąd na NFRR regularnie uczęszcza.)Polecam serwis turystyczny www.psur.pl - Wycieczki po Polsce: propozycje wycieczek (również z małymi dziećmi), porady dla podróżujących przez Polskę, humor, tapety, stawki opłaty klimatycznej.

Wszelkie prawa zastrzeżone, (c) Copyright by Piotr Surowiecki