Piotr Surowiecki

główna :: moje strony :: blog :: szukaj :: kontakt

Blog subiektywny:
Aborcja a wolność
Prawidłowy podział obowiązków w domu (na 8 marca)
Zmartwychwstanie w praktyce
Wielki Post - ciekawostki i wspomnienia
Katolik lekkoduchem
Czy piekło jest ciekawsze niż niebo?
zobacz wszystkie

Czym się różni Judasz od świętego Piotra?

Judasz i św. Piotr. Dwaj apostołowie, którzy w kluczowym momencie wyparli się i zdradzili Jezusa. Jeden stał się symbolem zdrady, a drugi Opoką, na której zaczęto budować Kościół.

Co różni zdradę Judasza od zdrady św. Piotra? Moglibyśmy powiedzieć, że jej skutki. Gdy Piotr wypierał się Jezusa, to i tak nie miało to już większego wpływu na Jego losy, natomiast srebrniki Judasza doprowadziły Jezusa na krzyż. To jednak tylko pozory i domysły, a zdrada obu apostołów jest w zasadzie bardzo podobna. Bo może gdyby uczniowie nie uciekli i nie wyparli się Jezusa, to On zostałby uwolniony zamiast Barabasza?

Obaj zatem jednakowo wyparli się Jezusa, lecz co się działo po zdradzie? Zarówno Piotr, jak i Judasz żałowali swojego czynu. Piotr "gorzko zapłakał" (Mt 26, 75; Łk 22, 61), zaś Judasz próbował zwrócić srebrniki arcykapłanom, mówiąc "Zgrzeszyłem, wydawszy krew niewinną" (Mt 27, 4). Zatem widać, że po raz drugi postawa Judasza nie różni się wcale od postawy Piotra.

Co dalej działo się w ich sercach - nie wiemy. Wiemy za to jakie były ich dalsze losy: Piotr został pierwszym Papieżem, a Judasz się powiesił. Skąd taka wielka różnica?

Szatan zawsze kusi dwa razy. Pierwszy raz do grzechu. Jeśli mu się uda, a człowiek, który zgrzeszył ma wyrzuty sumienia, wówczas zaczyna się drugie kuszenie. Szatan próbuje wmówić człowiekowi, że jest nic nie warty, że zło, które uczynił jest nieodwracalne i nie ma dla niego powrotu do Boga. Sieje rozpacz i niewiarę w Boże Miłosierdzie.

Jak wyraźnie widać po losach apostołów obaj nie wytrzymali pierwszego kuszenia, obaj żałowali, ale Piotr uwierzył w przebaczenie - nie poddał się drugiemu kuszeniu i to go ocaliło.

(Tekst opublikowany na www.prawica.net. Te przemyślenia spisałem na podstawie zasłyszanego kiedyś rozważania ks. Mariusza Rosika)

Piotr Surowiecki
dodano: 13-03-2008, 20:30
aktualizowano: 13-03-2008, 20:30

kasia (28-03-2008, 11:10)

Nigdy na to w ten sposób nie patrzyłam, a rzeczywiście widać zbieżność dróg obu postaci. Takie spojrzenie daje nadzieję i optymizm na świętość. Przyznam, że obie postawy świętego Piotra i Judasza są mi bliskie, bo czasami trudno mi uwierzyć w przebaczenie Boga, a czasami je przyjmuję i zapominam o grzechu. Dziękuję za piękny tekst, który wzbudził tę moją refleksję.

kasia (19-04-2014, 9:33)

Nigdy w ten sposob na to nie patrzylam.ale ten tekst dal mi sile by nie poddac sie kiedy przychodzi drugie kuszenie szatana a jeszcze mocniej ufac w Boze Milosierdzie.dziekuje

Domki nad morzem Balfala (07-04-2015, 13:59)

Ja sama odrzucam zachłanność Judasza, jako przyczynę jego zdrady. Obecnie za 30 srebrników moglibyśmy kupić dziesięcioletni samochód, za czasów, kiedy żył Jezus Chrystus kwota ta starczyłaby zaledwie na zakup sandałów lub 5 kg wieprzowiny. Ceny podstawowych produktów znaczenie obiegały od dzisiejszych. Poza tym Judasz pełnił rolę skarbnika wśród apostołów. Czy nie mógłby zabrać pieniędzy i uciec w dowolnym momencie? Według mnie przyczyna zdrady mogła być polityka. Judasz jako człowiek wywodzący się z zelotów, a właściwie skrajnego ich odłamu sykariuszów, widział początkowo w Jezusie wybawcę , tego który wezwie do buntu i bunt przeciwko okupantowi poprowadzi. Pojmany Barabasz także był zelotą i najprawdopodobniej ważną postacią jeśli chodzi o ruch oporu. Byc może było i tak, że Judasz był przekonany, że Jezus i tak jako Mesjasz, w co być może niezbicie wierzył, jest nie tylko nietykalny za sprawą swojego Boga Ojca, ale że stanie się cud i nie tylko mu się nic nie stanie, pognębi prześladowców. Kiedy jednak Jezus nie uszedł z ręki wrogów a nawet został przekazany w ręce okrutnych Rzymian, załamał się (Mt 27,3-9). Zwrócił pieniądze i popełnił samobójstwo. I jeszcze jedno, może ktoś powiedzieć, tak ale Jezus mówił im ze zmartwychwstanie, ale jak widać nie tylko Judasz nie do końca zrozumiał, o co Jezusowi chodziło. Inni apostołowie opuścili Go, tak jak piszesz nawet Sw. Piotr się zaparł. Byc może Judasz rzeczywicie nie mógł żyć z samoświadomością popełnionej zbrodni? Nie wiem... Nie próbuję go rehabilitować, ale mam zawsze mieszane uczucia wobec motywów, które nim kierowały.

JAWA (02-03-2016, 11:58)

Kwota ta starczyłaby zaledwie na zakup sandałów lub 5 kg wieprzowiny? Skąd te dane? 30 srebrników czyli srebrnych sykli (hebr. szekel) każdy z nich odpowiadał greckiemu staterowi liczącemu po 4 drachma. Drachma miała wartość rzymskiego denara, a tyle wynosiła zapłata za dzień pracy lub koszt dziennego utrzymania. 120 drachm to 4 miesiące pracy, a wg Wj 21, 32 cena niewolnika. Czy Judasz chciał sprowokować Jezusa do walki Imperium? Możliwe.

KKE (27-03-2016, 22:45)

Judasz nie kupiłby wieprzowiny

mkr (10-04-2016, 19:36)

Ocalić Judasza http://runiec.eu/2016/03/23/ocalic-judasza/

Tak (11-12-2016, 19:17)

aby wierzyć w zmartwychwstanie musi byc zachowany ten ciąg zdarzen bo inaczej jak by wyglądało chrześcijaństwo ? To jest problem a nie kto i za ile zdradził i dlaczego.Polecam serwis turystyczny www.psur.pl - Wycieczki po Polsce: propozycje wycieczek (również z małymi dziećmi), porady dla podróżujących przez Polskę, humor, tapety, stawki opłaty klimatycznej.

Wszelkie prawa zastrzeżone, (c) Copyright by Piotr Surowiecki